Healthy doesn't mean expensive, says USDA

Study calculates cost per item in three ways.

May 17—The U.S. Department of Agriculture wants people to understand that healthy food doesn't have to be expensive. The department held a news conference Wednesday to report the results of a study that examined the matter.

The study was entitled “Are Healthy Foods More Expensive? It Depends On How You Measure the Price." The study calculated food costs the traditional price-per-calorie way as well as two additional ways.

One method—price per edible weight—calculated price based on the weight of food once it was prepared. The third method was price per average amount—meaning how much people actually eat of a food.