Tag: costs

Latest Articles

In order to get buy-in for breakfast in the classroom, there is an incredible amount of planning done with stakeholders to ensure that we can show the value for this and to get their thoughts and see...

We have started making flavored butters to go with our plated events. Just as wine flavors go with specific meats, so do our butters. We serve sage and thyme butter with chicken dishes, “cowboy”...

In order to encourage customers to eat more healthfully, we reduced the price of our salad bar to $4.99 per pound, from $6.99. At the same time, we increased the price of sodas.

We integrated our nutrition analysis process into our computerized recipe software, allowing us to use live nutrition data on every recipe to verify accuracy. The data for calories, carbs, sodium,...

Review inventory and attach a point value to all unused ingredients. Award team members for incorporating [the unused] ingredients into their dishes and stations.

Pages

Latest Images
ketchup-costs
greenhouse-students
jason-morse